|
|
| Brand Name: | Honesty&Faith |
| Model Number: | 3.66MM*2.28M |
| MOQ: | 25Tons |
| Price: | USD605~USD675 |
| Packaging Details: | in bundle,then in pallet or bulk. |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Name | 2.8mm diameter galvanized bale ties wire |
| Material | 70# Galvanized steel wire |
| Zinc coated | 15g-200g/m2 |
| Tensile Strength | 1500MPA-1980MPA |
| Wire diameter | 2.8mm or as your required |
| Length | 2m-6m |
| Length tolerance | +/-5mm |
| Wire diameter tolerance | +/-0.03mm |
| Packing Quantity | 100PCS-500PCS as your required |
| Surface treatment | Galvanized or your need required |
| Sample | Supply free sample for confirm |
2.8mm diameter Galvanized Tire Bale Tie Wire is made of high quality galvanized steel wire, like 55#, 70# or as your required material wire. It has different wire diameter and length. Normal export specifications include 3.2mm*2.5m, 3.55mm*3.2m, 3.66mm*2.28m etc.
| Product Name | Galvanized Tire Bale Tie Wire |
| Material | 70# Galvanized steel wire |
| Zinc coated | 15g-200g/m2 |
| Tensile Strength | 1500MPA-1980MPA |
| Packing quantity | 100PCS-500PCS as your required |
| Wire Diameter | 2.8mm or as your required |
| Length | 1200mm to 6000mm (4 feet to 20 feet), Customize |
| Sample | Supply free sample for confirm |
| Surface treatment | Galvanized or your need required |
| Bundles | 20kg -1000kg/coil or 100-125pcs/bundle, As client's request |
| Wire diameter tolerance | +/-0.03mm |
| Length tolerance | +/-5mm |
Our management concept is to produce high quality products by using advanced technology. We have nearly 100 middle and high level specialized technical personnel who have great skill in research and development and technical innovation, also we have more than 80 sets large scale numerical control and automated production equipments.
We adopt the most advanced production technology and manufacturing technique and practice total quality management. In the past years, our company's technical level and product quality are in the lead in this industry all along. We keep long term good cooperation relationship with domestic large scale oil field, coal mine, municipal engineering and traffic departments. We set up regular business relationship with more than 70 countries and regions, for example, the USA, Japan, Russia, Australia, etc.