|
|
| Brand Name: | HS |
| Model Number: | HS-260301 |
| MOQ: | 5000SQM |
| Price: | USD3.66~USD4.78 |
| Packaging Details: | Wrapped by air bubble film, Wooden Box |
| Payment Terms: | T/T |
0.9mm Thickness Orange Color RAL2017 Windbreak Safety Panel for Safety production
Windbreak Safety Panel Description:
Windbreak safety panel also called windbreak fence panel.
It is choose export standard high grade quality Galvanized steel sheet,through perforated and cut in different
width size and length size.Form in 5peaks effect can achieve the outer strong wind, the inner weak wind,
the outer small wind, and the inner sidewithout the wind, thereby preventing the dust from flying.
Strong quality and beautiful,Widely use for safety production area.
Windbreak Safety Panel Specification list:
|
Material
|
Galvanized steel sheet
|
|
Color
|
Green,White,Blue,Orange,Yellow,Blue and so on
|
| Type | perforated metal |
| Peak of Height | 60mm-80mm or custom |
| Plate Thickness | 0.5mm-1.5mm etc |
| Width | 750mm,800mm,900mm,1000mm etc |
|
Length
|
Max 11m
|
|
Surface Treatment
|
Powder Coating
|
| Features | Smooth surface,beautiful color,Long time use |
| Advantage | strong Anti-rust,anti-corrosion |
| Sample | Free Sample Can Supply to you |
Windbreak Safety Panel have 3 types of Peak Details List:
| Type | Forming width | Peak height | Length | Sheet thickness |
| Single-peak(monomer) | 250-500mm | 50-100mm | 0.5-5.8m | 0.5-1.5mm |
| Bimodal (two-body) | 400-600mm | 50-100mm | 0.5-11m | 0.5-1.5mm |
| Three-peak(triplets) | 810-910mm | 50-80mm | 0.5-11m | 0.5-1.5mm |
| Five-Peak | 940mm | 25-40mm | 0.5-11m | 0.5-1.5mm |
| Material | Stainless steel | Aluminum | Galavanized steel | Carbon steel |
Windbreak Safety Panel Production process details:
1. Shear bending
2. Punching
3. Molding
4. Cleaning
5. Electrostatic spraying
6. Package
Windbreak Safety Panel Advantages:
Windbreak Safety Panel have other many kinds of colors for choose:
![]()
Windbreak Safety Panel Packing way:
Windbreak Safety Panel widely Application:
*coal carbon transshipment station storing field.
* Port, dock storing field and kinds of material field.
*Storing coal field in the industry of power station.
*coal mine, coking factory and wash coal factory.
* Steel iron, building material and cement industry other outdoor material field.
* Railway, highway and Garden,sport etc.
Show our product details picture for reference:
![]()
![]()
![]()
![]()
Our company:
![]()
![]()
![]()
![]()