|
|
| Brand Name: | HS |
| Model Number: | HS-260306 |
| MOQ: | 5650SQM |
| Price: | USD3.41~USD4.22 |
| Packaging Details: | Wrapped by air bubble film, Wooden Box |
| Payment Terms: | T/T |
5Peaks Type RAL2017 Orange Color Windbreak safety screen for power station
Windbreak Safety Screen Description:
Windbreak Safety Screen also called safety panel.
It is choose export standard high grade quality Galvanized steel sheet,through perforated and cut in different
width size and length size.Form in 5peaks effect can achieve the outer strong wind, the inner weak wind,
the outer small wind, and the inner sidewithout the wind, thereby preventing the dust from flying.
Strong quality and beautiful,Widely use for safety production area.
Windbreak Safety Screen Specification list:
|
Material
|
Galvanized steel sheet
|
|
Color
|
Orange Color RAL2017,Green Color,White color,Blue color,
Yellow color,Blue color etc |
| Type | perforated metal |
| Peak of Height | 25mm-70mm or custom |
| Plate Thickness | 0.8mm-1.5mm etc |
| Width | 940mm or custom |
|
Length
|
Max 11m or custom
|
|
Surface Treatment
|
Powder Coating
|
| Features | Smooth surface,beautiful color,Long time use |
| Advantage | strong Anti-rust,anti-corrosion |
| Sample | Free Sample Can Supply to you |
Windbreak Safety Screen have 4 types of Peak Details List:
| Type | Forming width | Peak height | Length | Sheet thickness |
| Single-peak(monomer) | 250-500mm | 50-100mm | 0.5-5.8m | 0.5-1.5mm |
| Bimodal (two-body) | 400-600mm | 50-100mm | 0.5-11m | 0.5-1.5mm |
| Three-peak(triplets) | 810-910mm | 50-80mm | 0.5-11m | 0.5-1.5mm |
| Five-Peak | 940mm | 25-40mm | 0.5-11m | 0.5-1.5mm |
| Material | Stainless steel | Aluminum | Galavanized steel | Carbon steel |
Windbreak Safety Screen Production process details:
1. Shear bending
2. Punching
3. Molding
4. Cleaning
5. Electrostatic spraying
6. Package
Windbreak Safety Screen Advantages:
Windbreak Safety Screen have other many kinds of colors for choose:
![]()
Windbreak Safety Screen Packing way:
Windbreak Safety Screen widely Application:
*Storing coal field in the industry of power station.
*coal mine, coking factory and wash coal factory.
* Port, dock storing field and kinds of material field.
*coal carbon transshipment station storing field.
* Railway, highway and Garden,sport etc.
* Steel iron, building material and cement industry other outdoor material field.
Show our product details picture for reference:
![]()
![]()
![]()
![]()
Our company:
![]()
![]()
![]()
![]()