|
|
| Brand Name: | HS |
| Model Number: | HS-260307 |
| MOQ: | 6600SQM |
| Price: | USD3.43~USD4.24 |
| Packaging Details: | Wrapped by air bubble film, Wooden Box |
| Payment Terms: | T/T |
940mm Width 5Peaks Type Orange Color Windbreak safety panel for Railway
Windbreak Safety Panel Description:
Windbreak Safety Panel also called safety panel.
It is choose export standard high grade quality Galvanized steel sheet,through perforated and cut in different
width size and length size.Form in 5peaks effect can achieve the outer strong wind, the inner weak wind,
the outer small wind, and the inner sidewithout the wind, thereby preventing the dust from flying.
Strong quality and beautiful,Widely use for safety production area.
Windbreak Safety Panel Specification list:
|
Material
|
Galvanized steel sheet
|
|
Color
|
Orange Color RAL2017,Green Color,White color,Blue color,
Yellow color,Blue color etc |
| Type | perforated metal |
| Peak of Height | 25mm-70mm or custom |
| Plate Thickness | 0.8mm-1.5mm etc |
| Width | 940mm or custom |
|
Length
|
Max 11m or custom
|
|
Surface Treatment
|
Powder Coating
|
| Features | Smooth surface,beautiful color,Long time use |
| Advantage | strong Anti-rust,anti-corrosion |
| Sample | Free Sample Can Supply to you |
Windbreak Safety Panel have 4 types of Peak Details List:
| Type | Forming width | Peak height | Length | Sheet thickness |
| Single-peak(monomer) | 250-500mm | 50-100mm | 0.5-5.8m | 0.5-1.5mm |
| Bimodal (two-body) | 400-600mm | 50-100mm | 0.5-11m | 0.5-1.5mm |
| Three-peak(triplets) | 810-910mm | 50-80mm | 0.5-11m | 0.5-1.5mm |
| Five-Peak | 940mm | 25-40mm | 0.5-11m | 0.5-1.5mm |
| Material | Stainless steel | Aluminum | Galavanized steel | Carbon steel |
Windbreak Safety Panel Production process details:
1. Shear bending
2. Punching
3. Molding
4. Cleaning
5. Electrostatic spraying
6. Package
Windbreak Safety Panel Advantages:
Windbreak Safety Panel have other many kinds of colors for choose:
![]()
Windbreak Safety Panel Packing way:
Windbreak Safety Panel widely Application:
*Storing coal field in the industry of power station.
*coal mine, coking factory and wash coal factory.
* Port, dock storing field and kinds of material field.
*coal carbon transshipment station storing field.
* Railway, highway and Garden,sport etc.
* Steel iron, building material and cement industry other outdoor material field.
Show our product details picture for reference:
![]()
![]()
![]()
![]()
Our company:
![]()
![]()
![]()
![]()