|
|
| Brand Name: | HS |
| Model Number: | 260405 |
| MOQ: | 11,600Rolls |
| Price: | USD2.60~USD3.60 |
| Packaging Details: | Inside wrapped with wax paper,then In export carton |
| Payment Terms: | L/C,T/T,Western Union,Paypal |
Pre-Rolled Tie wire (also called Pre-rolled baling wire) is normally made from Q195 black annealed iron wire. Through annealing treatment, the wire becomes soft, making it ideal for Tie work,binding work and function.The wire diameter,roll weight can custom same as required.Surface with anti-rust oil make sure use or long time store not rust.Widely use for many kinds of tie work project.
| Product name | 1.48mm 16.5Gauge 3.5lbs Square Hole Type Pre-Rolled Tie Wire |
| Material | Q195 Black Annealed iron Wire |
| Wire diameter | 1.48mm (16.5Gauge) or custom |
| Roll weight | 3.5lbs=1.58kg or custom |
| Inner diameter type | Square hole type |
| Roll diameter | Inner is 40mm;outside is 110mm |
| Packing way | In roll,then In carton and pallet |
| Roll length | As your required length |
| Surface | soft wire,bright,anti-rust and with anti-rust oil |
| Use life | Above 2years |
| Sample | Free sample prepare for you |
![]()
Show our product details for reference:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()